Hajunk sokat elárul az egészségi állapotunkról. Ha fénytelenné és töredezetté válik, látványosan veszít a tömegéből, a fésűdben pedig egyre több hajszálat találsz, érdemes utánajárni, hogy mi okozza a panaszt, ugyanis súlyos betegségek is állhatnak mögötte!
Ugyan többnyire az évszakváltás és a helytelen táplálkozás a felelős, azonban előfordulhat, hogy egy betegség tüneteként jelentkezik a hajhullás
Pajzsmirigybetegség
A hajhullást a pajzsmirigy működési zavara is okozhatja. Míg alulműködés esetén lassítja a hajnövekedést, addig túlműködésnél az anyagcsere felgyorsulása miatt hajhullást válthat ki. Amennyiben pajzsmirigyproblémára gyanakszol, keresd fel mielőbb a háziorvosodat!
Tudtad? Napi 100 elvesztett hajszál teljesen normálisnak mondható
Immunzavar
Számos esetben hajhullás akkor áll fenn, ha az immunrendszer kórosan túlműködővé válik és megtámadja a hajhagymákat. Az autoimmunbetegség – amelyet alopecia areatának neveznek –, nem csak a fejbőrön, hanem a szemöldök és a szakáll területén is előfordulhat. A hajvesztés az esetek többségében foltokban jelentkezik és égő, viszkető érzés is kísérheti.
Vérszegénység
A haj folyamatosan megújul, akkor van baj, ha a kihullott hajszál helyén nem nő újabb, ezért érdemes minél hamarabb kideríteni az okát. A vashiányos vérszegénység egyik következménye lehet a hajhullás, hiszen ilyenkor a vörösvérsejtszám alacsony és a sejtek egy részéhez nem jut elegendő oxigén. Ez még a szerencsésebb eset, ugyanis sokat tehetsz ellene, ha odafigyelsz a táplálkozásodra. A hüvelyesek, a vöröshúsok, a tojás és a halak magas vastartalommal bírnak, ezért fogyaszd minél gyakrabban!
Hormonális okok
Előfordulhat, hogy az úgynevezett androgenetikus alopecia váltja ki a panaszt. Ilyenkor a nők szervezetében megszaporodnak a férfi hormonok, és ezáltal hajritkulás következhet be. Többnyire a fejtetőn és a választéknál kezdődik a hajvesztés, a hajszálak elvékonyodnak és a fejbőr fényessé válik.
Tipp: ha hormonális okra gyanakszol, látogass el egy endokrinológushoz, hogy elejét vehesd a problémának!
Gombás fertőzés, gyulladás
Fertőzések és a szervezetben zajló gyulladási folyamatok következtében is számolhatunk azzal a kellemetlenséggel, hogy hajunk töredezetté válik és a kelleténél több hajszáltól kell megválnunk.
A túl sok hajmosás, a hajformázószerek és a hajsütővas sem kedvez a haj egészségének
Stressz és egyéb okok
A stressz számos egészségügyi panasz kiváltója, többek között hirtelen hajvesztést is okozhat, ugyanis következtében a fejbőr vérellátása csökken. Nőknél még a menopauza időszakában gyakori a haj elvékonyodása, de drasztikus fogyókúra alatt, valamint gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet.
Mi a megoldás?
Amennyiben látványos a hajhullás, érdemes felkeresnünk az orvosunkat, és emellett a vitaminok és az ásványi anyagok bevitelére is ügyeljünk. Az A-, B-, C- és E-vitamin, illetve a vas, a réz és a cink sokat segíthet, és az egészséges táplálkozást se hanyagoljuk el. A napraforgócsíra bizonyítottan jót tesz a hajhagymáknak!