Míg az 1-es típusú cukorbetegség többnyire jellegzetes tüneteket produkál, addig a 2-es típus lappangva alakul ki és gyakran csak akkor derül fény a betegségre, amikor már súlyos károkat okozott.
Lábak zsibbadása
A betegség egyik leggyakoribb jele, hogy a lábak elzsibbadnak és olykor bizseregnek. A kellemetlen tünetek az idegkárosodás miatt alakulnak ki, amelyek a járásra is kihathatnak. A súlypont máshová rakódhat, amelynek következtében a lábfej alakja is megváltozhat. Ehhez társulhat a bizonytalan járás és az egyensúlyvesztés is.
Erős szomjúság és éhségérzet
Gyanúra adhat okot az állandó szomjúság és az ezzel párosuló gyakori vizelési inger. Ennek oka, hogy a glükóz szintje megemelkedik a vérben, amelyet a vesék megpróbálnak kiszűrni. Emiatt a bőr is szárazzá válik, hámlani kezd, amely szintén egy intő jel lehet. A fokozott éhségérzet pedig a betegség által kiváltott energiacsökkenés miatt alakul ki, ugyanis a szervezet próbálja a megfelelő energiaszintet elérni. Ebben az esetben ingerlékenység is felléphet.
Gyengeség
A csökkenő energiaszinttel kéz a kézben jár a fáradságérzet. Mivel a szervezet nem képes megfelelően hasznosítani a bevitt energiát, ezért levertnek érezhetjük magunkat.
A hőérzet megváltozása
Előfordulhat, hogy a beteg kevésbé érzékeli a hőmérsékletet, ugyanakkor az is megeshet, hogy meglepően érzékenyen reagál a hidegre illetve a melegre.
A fájdalomérzet csökkenése
A cukorbetegség az idegeket is károsíthatja, így megtörténhet, hogy a fájdalomérzet olyannyira lecsökken, hogy a beteg nem veszi észre, ha megsérül. Ennek következtében sebek jelenhetnek meg, amelyet az csak még jobban tetéz, hogy megnő a fertőzésveszély, a sebgyógyulás pedig lényegesen lelassul.
Indokolatlan fogyás
A hirtelen fogyás mögött is a cukorbetegség állhat. A szervezet a cukrot ugyanis nem raktározza el, hanem kiüríti, ezáltal látványos fogyás következhet be.
Homályos látás
A magas vércukorszint a szem egészségére is kihat. A szemlencse megduzzadhat, így homályos látás alakulhat ki.
A tüneteket nem szabad félvállról venni, ezért ha akár egyet is tapasztalunk, ajánlott a háziorvost felkeresni és a vércukorszintet ellenőriztetni.